Prejavy menopauzy na intímnych partiách
Prejavy menopauzy na intímnych partiách
Častým problémom žien po menopauze je suchosť pošvy a dyskomfort v intímnej oblasti. Ženy sa sťažujú na pálenie v pošve, pichanie, svrbenie, pocity suchosti a bolestivý pohlavný styk. Jedná sa o pomerne bežný problém po menopauze. Odborne ho nazývame Genitourinárny syndróm (GUS). Jedná sa o prejav deficitu ženských hormónov v intímnej oblasti.
Estrogén s progesterónom riadia náš menštruačný a ovulačný cyklus ale majú vplyv na celé telo ženy. Chýbanie estrogénu sa prejaví aj v oblasti genitálu: v pošve, v pošvovom vchode, na malých a veľkých pyskoch, ale aj na močovej rúre a na močovom mechúre.
Prejavy GUS:
- Na genitáli sa objaví suchosť, pálenie a svrbenie, a to v pošve vo vnútri, ale aj na povrchu genitálu. Zmení sa vaginálne ph na zásadité, tým sa stáva genitál náchylnejší na rôzne infekcie a kolonizáciu pošvy baktériami. Pocity suchosti sa preto môžu striedať s vaginálnymi výtokmi.
- V močovej rúre a aj v močovom mechúre sa tiež nachádzajú receptory pre estrogény. Preto pri ich deficite sa ženy môžu sťažovať na bolestivé alebo nepríjemné močenie (dysúria), časté nutkavé močenie (urgencia) a opakované zápaly močových ciest.
- Pri GUS sa objavujú aj sexuálne dysfunkcie. Suchosť spôsobí zníženú lubrikáciu a bolestivý pohlavný styk. Zápal pošvy ako následok zmeneného ph sa tiež spája s krehkosťou stien a nepríjemnými pocitmi pri pohlavnom styku. Steny pošvy sa stávajú krehké, menej elastické, ľahšie sa pri pohlavnom styku porania.
Diagnostika GUS:
Najdôležitejšie je o daných ťažkostiach rozprávať. Základom diagnózy je klinické vyšetrenie u gynekológa. Typickým obrazom je redukované ochlpenie, poklesnutie mons pubis, stenšenie a hypopigmentácia malých a veľkých pyskov, zúženie pošvového vchodu, bolestivosť pri vyšetrení, vaginálna suchosť. Pošvové steny sú stenšené, bledé, krehké, sú prítomné petechie, ulcerácie, poranenia. Býva aj atrofický klitoris alebo fimóza na klitorise a zvyšuje sa ph pošvy nad 5,0 a následne sa z pošvy strácajú laktobacily.
Na močovej rúre pozorujeme erytém alebo karunkulu uretralis.
Niekedy sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Je potrebné vylúčiť zápalové ochorenia genitálu, lišaj, kontaktnú dermatitídu, prekancerózy alebo nádorové zmeny. Lekár použije podľa potreby ďalšie testy, či už kultivácie, pcr testy, biopsiu a terapeutický test. Miera prežívania ťažkostí je individuálna. Stretneme sa s minimálnym klinickým obrazom a výraznými subjektívnymi ťažkosťami a naopak.
Liečba GUS:
Prvou voľbou v liečbe sú voľnopredajné prípravky. Na pravidelnej báze sa používajú pošvové zvlhčovadlá a pred samotným pohlavným stykom je vhodné použiť lubrikačný gél. Ďalšou možnosťou sú hormonálne preparáty, ktoré vám doporučí lekár. Pri neúspechu je možné nasadiť celkovo hormonálne lieky. Ďalšie možnosti ošetrenia sú laserom, rádiofrekvenciou a injekciami kyseliny hyalurónovej.
- Vaginálne zvlhčovadlá: Na trhu je množstvo prípravkov vo forme krémov alebo vaginálnych tabliet. Zväčša základom je kyselina hyalurónová a navyše bývajú pridané rôzne bylinné extrakty a vitamíny. Prípravky je potrebné aplikovať na dennej báze pravidlene, najlepšie večer pred spaním, niekedy treba skúsiť viacero prípravkov, kým nájdete pre Vás ten najvhodnejší.
- Lubrikanciá: Sú určené na použitie pred samotným pohlavným stykom. Sú to gély, ktoré vytvoria na sliznici film a tým znížia trenie pri samotnom pohlavnom styku, zredukujú bolestivosť a zlepšia jeho kvalitu. Lubrikanty sú tiež rôznych typov a zloženia. Po menopauze sú zväčša vhodnejšie preparáty na silikónovej báze, s obsahom dexpanthenolu alebo aj s kyselinou hyalurónovou.
- Vaginálne hormonálne preparáty: obsahujú estrogén, dehydroepiandrostendión, ospemifén alebo testosterón. Voľba je na Vašom lekárovi.
- Systémová hormonálna liečba: Je indikovaná hlavne na liečbu klimakterického syndrómu. Jej použitie na GUS je skôr ako benefit v rámci liečby vasomotorických príznakov. Pre liečbu GUS je nutná kombinácia s lokálnymi preparátmi, kedy sa ich účinok na lokálne prejavy potencuje.
- Laserová rejuvenilizácia pošvy: Pri laserovom ošetrení dochádza k mikrotraumatizáciii stien pošvy, čím sa spustí novotvorba kolagénu a ciev, čo vedie k jej zhrubnutiu, zlepšeniu prekrvenia a regenerácii.
- Rádiofrekvencia: Pomocou tepelného efektu ohrieva vrchnú vrstvu tkaniva,zvyšuje sa produkcia fibroblastov a kolagénu, zlepší sa pružnosť a elasticita tkaniva.
- Aplikácia kyseliny hyalurónovej do pošvového vchodu, pošvy a do veľkých pyskov zabezbečí naviazanie množstva vody na svoju retikulárnu štruktúru, čím dôjde k zhrubnutie stien, spevneniu, zlepšeniu prekrvenia, inervácie aj estetickej úprave genitálu.
Milé ženy. Príznaky Genitourinárneho syndrómu zväčša samé nevymiznú. Máme však viacero možností liečby, ktorými Vám vieme pomôcť. Preto sa svojmu lekárovi zdôverte, aby Vám vedel poradiť.